Wyjeżdżasz na wakacje? ......

Wyjeżdżasz na wakacje? ......

Nawet najlepiej przygotowany wyjazd nie uchroni Nas przed przykrymi niespodziankami. Odpowiednio dobrana umowa ubezpieczenia w podróży pozwoli Ci uniknać finasowych konsekwencji  różnych zdarzeń losowych.

Pamiętamy jak wypoczywający na wakacjach w Egipcie turysta z Kalisza, 11 lutego doznał wylewu. Egipscy lekarze przeprowadzili zabieg, który uratował Mu życie. Pacjent wymagał dalszego leczenia w Polsce. Niestety, rodzina  nie miała pieniędzy, aby pokryć koszty specjalistycz­ne­go transportu, który kosztuje minimum 25 tys. euro. Okazało się, że kwota ubezpieczenia turystycznego opiewała jedynie na 15 tysięcy euro co wystarczyło jedynie na pokrycie kosztów zabiegu. 

 

Trudno z góry określić, jaka suma ubezpieczenia będzie odpowiednia. Najlepiej przed wyjazdem sprawdzić, jakie  koszty opieki medycznej są w kraju do ktorego się wybieramy. A odpowednia suma ubezpieczenia i zakres są bardzo ważne.

 

Wielu turystów zapomina, albo nie wie, że podstawowe ubezpieczenie nie pokrywa kosztów zdarzeń związanych z uprawianiem sportów ekstremalnych. Jeśli nie kupiłeś przed wyjazdem rozszerzonej opcji ubezpieczenia, lepiej unikaj nurkowania, skuterów wodnych czy deski surfingowej. Pomyśl też, aby Twoja polisa obejmowała odpowiedzialność cywilną za wyrządzone przez szkody,
bo koszty ewentualnych procesów, gdy spowodujemy szkodę w obcym kraju, mogą doprowadzić do ruiny.

Poniżej cytat ze strony Polskiej Izby Turystyki:

Tylko nieco ponad 14 proc. osób wyjeżdżających na wakacje w grupach zorganizowanych przez biura podróży zawsze wykupuje dodatkowe ubezpieczenia – wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie TU EUROPA, przez Instytut Badawczy Homo Homini. Sporym problemem pozostaje też uważne czytanie umów ubezpieczeniowych. Należytą wagę przywiązuje do nich tylko niecałe 42 proc. osób wybierających wyjazdy zorganizowane. Znacznie uważniej czytają te umowy ci, którzy wybierają się na wakacje na własną rękę – wynika z badania.

      23 proc. tych, którzy decydują się na wyjazdy indywidualne, niemal w każdą wakacyjną podróż jedzie z wykupionym dodatkowym ubezpieczeniem lub rozważa taką możliwość. To aż blisko dwa razy więcej niż uczestnicy wyjazdów grupowych.
Podobna różnica dotyczy samego uważnego czytania umów i warunków ubezpieczeniowych. Wśród tych, którzy wyjeżdżają indywidualnie – prawie 79 proc, a wśród uczestników wyjazdów zorganizowanych tylko 42 proc. przyznaje że uważnie zapoznaje się z warunkami ubezpieczenia.

- Zbyt wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że ubezpieczenie oferowane przez touroperatora zapewnia im pełną i odpowiednią dla nich ochronę. Tymczasem zawsze powinniśmy porównywać kilka różnych wariantów ubezpieczenia i dokładnie czytać warunki umowy. Dopiero wtedy możemy wybrać odpowiedni dla siebie produkt.

 

Sprawdź czy Twoja polisa zawiera:

  • koszty leczenia ubezpieczonego,
  • koszty związane z transportem chorego (w tym transport zwłok do kraju),
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków,
  • pomoc prawną lub finansową oraz koszty związane z nagłym zachorowaniem lub wypadkiem,
  • ryzyko ksztow leczenia, koszt odwiedzin osób bliskich, opiekę na nieletnimi dziećmi,
  • straty związane z konieczności odwolania uczestnictwa w imprezie,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • odpowiedzialność za wyrządzone przez ubezpieczonego szkody (np. porysowanie wózkiem drogiego auta pod supermarketem),
  • możliwość rozszerzenia ochrony o dodatkowe ryzyka np. uprawianie sportów ekstremalnych czy choroby tropikalne,

Pamiętaj, że podróżując po obszarze Unii Europejskiej, przysługuje Ci równieź opieka medyczna w ramach oplacanej przez Ciebie składki na NFZ. Zgłoś się do swojego oddziału NFZ po dokument potwierdzający fakt że jesteś ubezpieczony.