W co inwestować jeśli zero w portfelu!

W co inwestować jeśli zero w portfelu!

1.  Postanowienie – Twój pierwszy krok

 Wstałeś dzisiaj rano z silnym postanowieniem - czas na inwestowanie pieniędzy. Super. Gratuluję. Każda podróż, jak mówi stare chińskie przysłowie zaczyna się od pierwszego kroku. Jeśli jednak Twoje postnowienie można nazwać pierwszym krokiem, to pytanie jak powinien  wygłądać następny – ten drugi.

W telewizji ostatnio ciągle mówią, że na ZUS nie ma co liczyć. Reklama, znajomi, mądre głowy ciągle powtarzają: oszczędzaj i inwestuj. Systematyczność, długi horyzont czasowy, procent składany, giełda, fundusze, ryzyko - naprawdę może się zakręcić w głowie.

Cóż, pewnie się tego nie spodziewasz, ale drugim krokiem wcale nie powinno być wpłacanie gdziekolwiek, jakichkolwiek pieniędzy. Drugi krok do poważna analiza Twoich wydatków i budżetu.

Jeśli bilans wychodzi na zero – wydajesz wszystko co zarabiasz, potrzeba dokładnej analizy wydatków. Jeśli wydajesz więcej niż zarabiasz, masz długi. Inwestowanie w takiej sytuacji w cokolwiek nie tylko nie poprawi twojej sytuacji finansowej, może ją znacznie pogorszyć.

Inwestować możesz tylko środki, które stanowią nadwyżkę. Pieniądze, których nie będziesz potrzebował w przyszlym miesiącu na spłatę raty. Inwestycja, to środki, których strata nie zawiąże Ci pętli na szyi. Inwestycji nie możesz traktować jako doraźnego lekarstwa na poprawę sytuacji finansowej. To pieniądze, które wpłacamy i zapominamy.

c59bwinka.jpg

2.      Analiza – Twój drugi krok.

Na początek jest kilka spraw do załatwienia i pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć. Weź zeszyt, długopis i zaczynamy.

Budżet – ile zarabiam i  na co wydaję?

 Policz ile wynoszą Twoje comiesięczne przychody, regularne i nieregularne. Sprawdź na koncie z ostatnich 3, 6, 12 miesięcy ile wpłyneło pieniędzy. Z jakiego tytułu.

Teraz sprawdź wydatki, reguralne i nieregularne. Pamiętaj o rocznych polisach za samochód, wydatkach wakacyjnych, ratach kredytów, prezentach świątecznych i okazjonalnych. Opłatach mieszkaniowych, podatkach.

Długi – skąd się biorą i jak duży problem stanowią.

Spłata długów to rewelacyjny sposób na uzysknie najwyższych zysków, dla osób z problemami finasowymi.

 Jeśli Twój problem stanowią kredyty - można je skonsolidować. Optymalizacja kredytu hipotecznego lub rat typu zero procent niewiele pomoże, ale jeśli w grę wchodzą karty kredytowe, kilka kredytów konsumpcyjnych lub chwilówki nie czekaj z działaniem. Połączenie tego w jeden kredyt, z jedną niższą ratą może przynieść sporą ulgę. Uzyskane w ten sposób nadwyżki przeznacz na jak najszybszą spłatę zadłużenia. Jeśli nadwyżki wydasz  na konsumpcję wyjścia z długów nie przyśpieszysz.

Jeśli Twoje długi to efekt wysokich wydatków, czas na ich optymalizację. Wróc do swoich zapisków dotyczących budżetu.

 Abonamenty. O ile to możliwe, systematycznie pozbywaj się wszelkich umów, gdzie występuje stała opłata abonamentowa. Jeśli jednak  potrzebujesz korzystać z abonamentów telefonicznych czy internetowych korzystaj z usług jednego operatora obniżysz łączną sumę kosztów. Koszty połączeń ograniczysz korzystając z komunikatorów internetowych. Dowiedz się o zasadach darmowego inernetu w Aero 2.

 Żywność. Napoje. – koszty żywności to jeden z nawyższych składników naszych budżetów. Zrezygnuj z jadania na mieście na rzecz samodzielnego przygotowywania posiłków, to kolosalna oszczędność. Jeśli nie masz czasu, ostatcznie wykup abonament na posiłki
w jednym lokalu. Przy zakupach żywności planuj jadłospis na tydzień czy dwa. Pozwoli ci to ograniczyć marnowanie żywności. Na piwo czy kawę zapraszajmy się nawzajem do siebie, koszty zmaleją 3-krotnie. Zrezygnuj ze słodzonych napoi gazowanych i niegazowanych na rzecz wody, herbaty itp. Posiłki z rodziną jedz wspólnie o tej samej porze. Porównuj koszty artykułów spożywczych w różnych sklepach.

 Oszczędności na zakupach – kupuj chemię w dużych opakowaniach. Rzadko używane rzeczy, można kupić współnie ze znajomymi czy sąsiadami. Kupuj używane przedmioty na portalach internetowych.

 Książki, czasopisma – Prenumerata czasopism współnie ze znajomymi, to doskonaly pomysł, na oszczędności, kupując ebooka i czytając wersje elektropniczne ksiażek też możesz sporo zaoszczędzić.

 Koszty transportu. Korzystaj z publicznej komunikacji i biletów miesięcznych. Spadną koszty paliwa, parkowania samochodu. Tankuj przy hipermarketach.

 Koszty usług bankowych – zamień konto na bezpłatne, z darmowymi przelewami, darmową obługą karty debetowej i wypłatami z bankomatów.

 Mieszkanie – Kupuj sprzęt energooszczędny. Wymień żarowki na ledowe. Zamień kąpiel w wannie na krótki prysznic. Wyłączaj urzadzenia, działające w trybie czuwania.

Pomysłów jest mnóstwo, sam pewnie wymyślisz własne. Cel jeden – dzieki obiżeniu wydatkow zgromadzić środki, które pozwolą spłacić długi i przeżyć Twojej rodzinie rok życia. To Twoje zabezpieczenie finansowe.

 Masz zabezpieczenie finansowe na rok życia? To dobry moment żeby, dla nadal pojawiających się nadwyżek, szukać dobrego sposobu na zainwestowanie.

Jeśli masz ciekawy sposób na obniżenie wydatków poproszę o kometarz.