Jak uzyskać wyższą zdolność kredytową?

Jak uzyskać wyższą zdolność kredytową?

Oto sposoby poprawy Twoje zdolności kredytowej. Pozwolą Ci one nie tylko otrzymać środki na wymarzone mieszkanie, ale także uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach.

Wydłuż okres kredytowania

Wydłużenie okresu kredytowania to najprostsza rzecz jaką można zrobić. Im dłuższy okres spłaty kredytu tym niższe raty miesięczne, a co za tym idzie możliwość pożyczenia większej kwoty.

Zrezygnuj lub ogranicz limity kredytowe

Posiadanie limitu kredytowego w karcie czy w formie kredytu odnawialnego na koncie obniża Twoja zdolność kredytową. Posiadanie otwartej linii kredytowej oznacza, że prędzej czy później z niej skorzystasz, a to z kolei wpłynie Twoją możliwość do terminowego spłacania rat. Jeśli nie możesz w całości zrezygnować z limitów kredytowych postaraj się je ograniczyć. Zmniejszenie puli odnawialnych kredytów również wpływa pozytywnie na Twoją wiarygodności kredytową.

Przeprowadź konsolidację zadłużenia

Jeżeli spłacasz kilka kredytów rozważ ich konsolidację. Konsolidacja zadłużenia pozwoli Ci obniżyć miesięczne koszty jakie ponosisz dzięki połączeniu kilku kredytów w jeden, na korzystniejszych warunkach.

Spłać aktualne zobowiązania

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, zawsze masz prawo do wcześniejsze spłaty kredytu. Choćby była to tylko częściowa spłata kredytu, to obniżenie miesięcznych rat jakie płacisz wpłynie na poprawę Twojej zdolności kredytowej.

 

Uzbieraj większy wkład własny

Większy wkład własny to nie tylko możliwość uzyskania wyżej kwoty kredytu, ale także brak konieczności wykupienia ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.

Dodatkowo dysponując wysokim udziałem własnym można wynegocjować sobie z bankiem korzystniejsze warunki np. niższą marżę.

 

Dodatkowo:

  • Wybierz raty równe - Choć raty równe w ogólnym rozrachunku wychodzą drożej niż raty malejące to mają istotną zaletę – w pierwszych latach spłaty są znacząco niższe niż raty malejące. Niższa kwota miesięcznych rat to możliwość spłaty wyższego kredytu.
  • Wybierz kredyt w złotych zgodnie z zaleceniami Rekomendacji S osoba starająca się o kredyt walutowy powinna mieć zdolność o 20% wyższą niż w przypadku analogicznego kredytu w złotych. Więc jeśli nie masz wymaganej zdolności do uzyskania kredytu w euro, staraj się o kredyt złotowy.
  • Znajdź współkredytobiorcę. Choć znalezienie współkredytobiorcy daje największe korzyści, to w praktyce na takie rozwiązanie mało kto się godzi.Nawet jeśli uzyskasz zgodę rodziców nie zawsze możesz liczyć na dużą korzyść, zwłaszcza jeśli rodzice także mają kredyty do spłaty. Ponadto podeszły wiek także może stanowić przeszkodę.