Czy warto konsolidować zadłużenie?

Czy warto konsolidować zadłużenie?

Zamiana kilku kredytów  w jeden - konsolidacja może podratować nasze finanse. Kredyt konsolidacyjny może być konieczny, gdy nieoczekiwane zdarzenia czy sytuacje wytrącają nas z równowagi finansowej i nie jesteśmy w stanie na bieżąco spłacać swojego zadłużenia.

 
Możemy wtedy zastanowić się nad zamianą naszych kredytów i pożyczek w jeden kredyt gotówkowy. Takie wyjście ma swoje plusy i
minusy. Plusy to: łatwość i szybkość uzyskania, zamiana wielu rat w jedną i odzyskanie płynności finansowej. Minusy to nadal spore raty oraz koszty niewieke niższe niż przy dotychczasowym zadłużeniu.
Ciekawym rozwiązaniem jest konsolidacja zadłużenia w oparciu  o kredyt hipoteczny. Znacznie niższe oprocentowanie niż kredytu gotówkowego i możliwość rozłożenia nawet na kilkudziesiiąt lat okresu spłaty – w przypadku klienta przygniecionego lawiną rat to rozwiązanie naprawdę atrakcyjne.
 
 
Bank jeśli zgodził się skonsolidować nasze długi w jeden kredyt przejmuje wszystkie zobowiązania i udziela kredytu w wysokości całego zadłużenia (lub wyższej, na wniosek klienta) Skonsolidować można długi o różnym charakterze (zadłużenie na karcie kredytowej, kredyt odnawialny, samochodowy, gotówkowy czy hipoteczny), okresie spłaty czy wobec różnych wierzycieli.
 
Kredyt konsolidacyjny znacznie  obniży miesięczne raty, co pozwoli odzyskać finansową równowagęi. Najczęściej jednak  wydłuży się okres przez jaki będzie trzeba te raty uiszczać, co podnosi całkowity koszt kredytu. Zatem ogólnie zapłacimy więcej, ale w mniejszych sumach i w dłuższym okresie czasu, co powinno być dla nas mniej uciążliwe.
 
Kredyt konsolidacyjny to takźe możliwość poprawy naszej zdolności kredytowej.  Kient posiadający killka kredytówi gotówkowych, płacący raty za samochód i pralkę, ubiegając się o kredyt hipoteczny będzie dla banku mniej wiarygodny niż gdy posiada tylko jeden kredyt z niską ratą.
 
Zaletą skonsolidowanych kredytów jest wygoda. Trzeba pamietać termin płatności tylko jednej raty.
 
Kredyt konsolidacyjny, to jednak także koszty. Prowizja, często ubezpieczenie, a w przypadku kredytów hipotecznych koszty związane z wyceną nieruchomości czy wpisem do księgi wieczystej  to opłaty które musimy niestety ponieść.
 
Kredyt konsolidacyjny to ratunek dla tonących w długach. Jego koszty niekoniecznie będą jednak niższe niż koszty naszych dotychczasowych zobowiązań. Jeżeli jednak umiejętnie zainwestujemy kwoty, które pozostaną nam po zaplaceniu niższej raty konsolidacja może być opłacalna.