Co musisz wiedzieć o sprawcy szkody?

Co musisz wiedzieć o sprawcy szkody?

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to druk, który prowadząć auto powinieneś mieć zawsze przy sobie.
W razie stłuczki jego wartość jest nieoceniona.

Codziennie na polskich drogach dochodzi do drobnych kolizji oraz poważniejszych wypadków. Całe szczęście, gdy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał i straty dotyczą tylko samochodu. Jak się zachować? Czy należy wzywać policję? Czy wystarczy tylko spisać oświadczenie?

Wspólne oświadczenie

W stresie, a ten w razie kolizji lub wypadku zazwyczaj występuje, trudno o rozsądek.Trudno się skupić i zastanowić, jakie dane powinniśmy uzyskać od sprawcy wypadku. Co może być istotne, żeby uniknąć problemów przy zgłaszaniu szkody? Z drugiej strony niepełne informacje, jakie otrzymują od poszkodowanych firmy ubezpieczeniowe, również są problemem. Dlatego też wspólnym celem i poszkodowanego, i ubezpieczyciela jest zdobycie właściwej informacji. Tutaj przydaje się wspólne oświadczenie
o zdarzeniu drogowym.

Jest to dokument zawierający dane, jakie powinniśmy uzyskać od sprawcy szkody. Wśród  informacji wymienić można np. dane dotyczące  osób uczestniczących w zdarzeniu, numer polisy sprawcy, opis zdarzenia. Są szkice aut, na których  zaznaczamy uszkodzenia oraz miejsce na opisanie okoliczności zdarzenia.

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to uniwersalny formularz, ułatwiający uzyskanie jednolitych i pełnych informacji przez zakład ubezpieczeń. Jest przygotowany w przejrzysty sposób. Nikt nie powinien mieć problemów z jego wypełnieniem.
Dzięki oświadczeniu towarzystwo jest także w stanie szybciej rozpocząć proces likwidacji szkody. Można uniknąć bowiem dopytywania poszczególnych uczestników zdarzenia o kolejne, brakujące informacje.

Taki dokument każdy kierowca powinien mieć w samochodzie. Jak go zdobyć?. Można go pobrać ze strony internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń (http://www.piu.org.pl/wspolne-oswiadczenie-o-zdarzeniu)